Experimentální dřevostavba Roll it
Dagmar Šimonová | Pátek, 05. srpen 2011 |
Experimentální dům Roll it vznikl jako výsledek spolupráce několika institutů na německé univerzitě v Karlsruhe. Dřevostaveb určených pro rodinné bydlení už jsme vám představili nespočet, tento projekt je ale v mnohém unikátní a odlišný. Představuje totiž moderní dřevostavby v úplně novém světle.
Prototyp experimentálního bydlení Roll it prezentuje flexibilní prostor minimální obytné jednotky.
Bydlení v minimálním prostoru
Vhodné a originální uchopení prostoru je dnes horkým tématem mnoha diskuzí a školních úloh. Vzájemnou spoluprací několika institutů pod hlavičkou univerzity v Karlsruhe tak vznikl nový, unikátní projekt dřevostavby, která na první pohled přitáhne pozornost kolemjdoucích. Modulární jednotka má tvar válce, rozděleného na 3 prstence. Každý prstenec je věnovaný jiné funkci. Jeden slouží jako postel a stůl, druhý jako kuchyně se dřezem, třetí je věnovaný posílení těla i ducha – touto částí proudí do interiéru potřebné osvětlení, navíc je možno jí využít jako malou „posilovnu".
Variabilní dřevostavba
Všechny tři prstence jsou zkonstruovány tak, aby byly doslova multifunkční. To zajišťuje mechanismus, který umožňuje otáčení jednotlivých prstenců kolem horizontální osy celé dřevostavby. Část s postelí a stolem tak zabírá jen velmi málo místa, protože pokud využíváme postel, stůl s židlí jednoduše posuneme „na strop" a naopak. Různým pootočením daného prstence tak vždy zpřístupníme přesně tu část nebo funkci, kterou v daný moment potřebujeme. Prostřední část funguje jako velké kolo pro křečka, ve kterém můžeme jak relaxovat, tak sportovat.
Konstrukce experimentální dřevostavby
Podrobnosti o konstrukci dřevostavby uvedl zahraniční server Archdaily. Strukturu celého projektu tvoří pevná vnitřní skořápka, na kterou je uchycen jak vnitřní, tak vnější povrch. K vytvoření celistvého zevnějšku byly použity laminované OSB desky tlusté 15 mm, které kromě perforovaných, průsvitných částí tvoří celý vnitřní povrch obytné jednotky. Z vnější části je válec potažen průsvitnou fólií, na kterou tvůrci umístili reklamy firem, jež projekt sponzorovali. Světlo je do interiéru vpuštěno i kruhovými podstavami, z nichž jedna, ta v kuchyňské části, tvoří vchod. Jak to dopadá, když se spojí v tvůrčí jednotku studenti designu se studenty nosných konstrukcí, můžete na vlastní oči navštívit v kampusu university v Karlsruhe.
Foto: Institut für Tragkonstruktion